Baton Pasta Tarifi

Baton pasta genellikle pastanelerde ilk tercih ettiğimiz pasta çeşitlerindendir. Kolay pasta tarifleri arasından hem çok bereketli hem de dilimlenmesi açısından hoş bir görünme sahip olan baton pasta yapımı da oldukça kolaydır. Baton pasta olsun diğer pasta türleri olsun kalıp mevcutsa her türlü pastayı yapmak mümkündür. Kalıbınız yoksa da kare ve ya dikdörtgen bir tepsi de işinizi görebilecektir. Pasta tarifleri arasından baton pasta çocukların da çok sevdiği pasta tarifidir.

Baton Pasta Malzemeleri:

Keki için gerekli malzemeler ise sırasıyla;
4 adet yumurta
1,5 su bardağı un
1 su bardağı toz şeker
3 yemek kaşığı kakao
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilyadır

Baton Pasta Yapılışı:

Bütün malzemeleri karıştırıp istediğiniz kalıba döküp pişirebilirsiniz. Pastamızın en lezzetli yeri olacak olan iç kreması için de 1 paket krem şanti kullanılmaktadır. Üzeri için ise 1 paket sade krem şanti ,yarım paket çikolata sosu, yaklaşık yarım çay bardağı damla çikolata, ve de istediğiniz meyveyi kullanabilirsiniz. Pastanın üzeri için hazırlamış olduğumuz karışımı buzdolabında minimum 1 saat dinlendirmemiz gerekmektedir.

Pasta tarifleri için kullanılan çikolata sosunu da pişirdikten sonra soğumaya bırakalım. Son olarak pişip soğuyan kekimizi sütle ıslatıp krem şantimizi arasına yerleştirip üzerini kapatalım. Pastanın her yerini krema ile kaplayalım. Çikolata sosunu üzerinde gezdiririz ve meyvelerle süsleyerek baton pastamızı servise hazır hale getiririz. Kolay pasta tariflerinin yer aldığı sitemizden benzer birçok tarife ulaşabilirsiniz.

  • 13 Şubat 2017,Pazartesi
  • Yorum Yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir